jak powstaje oljek eteryczny

Naturalne olejki eteryczne – jak korzystać z tego skarbca?

Skąd się biorą olejki eteryczne?

Łagodzące, pobudzające, antyseptyczne, wzmacniające…  naturalne olejki eteryczne to wielki skarbiec nie tylko zapachów, ale i niezwykle cennych właściwości – dla zdrowia i urody.
Korzystaj z dobroci Matki Natury!

Surowcami są określone części roślin: kwiaty, liście lub korzenie. Co ciekawe jedna roślina, np. jak pomarańcza gorzka, może wytwarzać trzy różne olejki kwiatach, liściach i młodych pędach. Duże znaczenie dla jakości olejku ma pochodzenie zebranego surowca, czas zbioru rośliny, a nawet pora dnia. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie pochodzenia i wybór zaufanego dostawcy.

olejek eterycznyNajczęstszą metodą pozyskiwania olejków eterycznych jest destylacja z parą wodną (inne metody to: maceracja, absorbcja lub tłoczenie) . Ponieważ składniki z roślin, które przedostają się do olejku eterycznego, są lotne z parą wodną, dostają się z nią do wydobytego ekstraktu, a po skropleniu tworzą mieszaninę fazy tłuszczowej i wodnej. Po ekstrakcji fazy są rozdzielone i faza organiczna to olejek eteryczny, zaś faza wodna to woda kwiatowa.

Woda nie rozpuszcza więc olejku (stąd nie zmyje się go wodą), za to olejek dobrze rozpuszcza się w tłuszczach (kremy, maści itd.) i alkoholach (perfumy).

Jak działają olejki eteryczne?

Olejki pozyskiwane z roślin są znane od starożytności. Pierwsze zachowane wzmianki o ich dobroczynnym wpływie na organizm człowieka pojawiają się już na tabliczkach sumeryjskich. Również starożytne księgi greckie i rzymskie zawierają opisy korzystnego działania olejków.

Wybór sposobu stosowania olejku, wiąże się z efektem jaki chcemy uzyskać. Olejki można stosować:

  • Wewnętrznie – czyli dodawane do jedzenia lub picia;
  • Zewnętrznie – stosowane na skórę; warto podkreślić, że olejki wyjątkowo łatwo wchłaniają się przez skórę, dlatego jest to dobra droga wykorzystania ich właściwości;
  • Wziewnie – przez wdychanie ich lotnej postaci, inhalacje.

To bardzo ważne, by pamiętać o tym, że autentyczne olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane. Stosowanie ich bez rozcieńczenia, np. w oleju z pestek winogron, może spowodować reakcję alergiczną lub podrażnienie skóry.

Jaki są właściwości olejków eterycznych?

Obecnie rozróżnia się około 2 000 olejków eterycznych, wykorzystywanych przez człowieka. Także jeden olejek może mieć różne zastosowania, więc sam temat zastosowań nadaje się na opasły tom.
Często też, mając na celu konkretny cel leczniczy, np. działanie uspokajające stosuje się mieszankę różnych olejków o podobnym działaniu.

Ogólne właściwości naturalnych olejków eterycznych:

  • pobudzające – drażnią czuciowe i bólowe zakończenia nerwów, rozszerzają naczynia krwionośne, wywołując przekrwienia i stany zapalne, co przyspiesza wytwarzanie przeciwciał przez ustrój (olejek rozmarynowy, eukaliptusowy, gorczyczny, kamfora)
  • przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe – hamują rozwój drobnoustrojów lub niszczą je (olejek tymiankowy, miętowy, anyżkowy, majerankowy)
  • wykrztuśne – pobudzają wydzielanie śluzu i dezynfekują drogi oddechowe (olejek sosnowy, eukaliptusowy, szałwiowy, miętowy, czosnkowy)
  • moczopędne – pobudzają wydzielanie moczu i działają dezynfekująco na drogi moczowe (olejek jałowcowy, pietruszkowy)
  • żółciopędne – pobudzają tworzenie i wydzielanie się żółci oraz przeciwdziałają skurczom woreczka żółciowego (olejek miętowy, tymiankowy)
  • żołądkowe – pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i ułatwiają trawienie (olejki z roślin z rodziny baldaszkowatych)
  • uspokajające i znieczulające – hamują działanie ośrodków mózgowych (olejek walerianowy, z melisy, goździkowy, tatarakowy).

 

Gdzie kupić autentyczne olejki eteryczne?

 

 

Autentyczne olejki eteryczne 

pojedynczo lub w wygodnych zestawach

można kupić tu:

 

Teraz w znacznie obniżonej cenie,
jeśli tylko się zarejestrujesz!

Dzięki właściwościom dezynfekcyjnym olejki lotne, zwłaszcza te zawierające alkaloidy, hamują rozwój bakterii chorobotwórczych. Cenione są silnie odkażające właściwości tymolu, występującego w olejku tymianku pospolitego i macierzanki piaskowej. Odkażająco działają również olejki znajdujące się w czosnku pospolitym i cebuli. Olejki lotne znajdują również zastosowanie do zwalczania grzybic, świerzbu i innych pasożytów skórnych. Bardzo ważną wspólną cechą olejków eterycznych jest ich duża skuteczność antyseptyczna i brak potwierdzonych przypadków uodpornienia się drobnoustrojów na ich działanie.

Niektóre składniki olejków lotnych, na przykład eugenol, kamfora i mentol, lokalnie uśmierzają ból; borneol i kamfora wzmacniają mięsień sercowy i regulują krążenie krwi.