Moc ziół- Rokitnik zwyczajny

Moc ziół- Rokitnik zwyczajny. Olej rokitnikowy ma bardzo szerokie działanie, możemy podzielić je ze względu na użycie zewnętrzne i wewnętrzne. Olej z rokitnika ma znakomity wpływ na skórę i błony śluzowe. Stosuje się go jako środek przeciwzapalny, wspomagający regenerację skóry, gojenie poparzeń i odmrożeń oraz ran, owrzodzeń i nadżerek. Działa opóźniająco na starzenie tkanek.

Wewnętrznie używa się go jako remedium na stany zapalne żołądka, jelit i wątroby oraz macicy, jajowodów, pochwy, cewki moczowej i nerek. Ma właściwości pobudzające produkcję i wydzielanie żółci, zapobiega także stłuszczeniu i marskości wątroby. Stosowany jest jako środek hamujący przerost gruczołu prostaty. Ma także stabilizujący wpływ na strukturę siatkówki i naczyniówki oka. Stymuluje także produkcję immunoglobulin.

Chcesz naturalny krem z rokitnikiem? Kup tutaj 

Rokitnik wzmiankowany był w tybetańskich księgach medycznych już w VIII w. Starożytni Grecy podawali go koniom, co sprawiało, że miały błyszczącą sierść (stąd jego nazwa rodzajowa, która łączy w sobie hippos – koń i phaino – świecić) Olej tłoczy się z owoców lub nasion rokitnika. Jest tłuszczem schnącym. Ma barwę pomarańczową lub czerwoną, w zależności od stężenia karotenoidów, większa zawartość daje intensywniejszą barwę oleju. Najbardziej wartościowy jest ten tłoczony z całych owoców, ma intensywniejszą barwę, ze względu na ilość karotenoidów, zawiera większe stężenia polifenoli, karotenoidów, fosfolipidów, witaminy C, B i E, kwasy tłuszczowe krótko- i średniołańcuchowe, antocyjany, flawonoidy oraz garbniki. Olej tłoczony z owoców i nasion zawiera duże ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz jednonienasyconych. Spośród kwasów tłuszczowych nasyconych występują kwas palmitynowy i stearynowy, obecne są w nim także fitosterole.

Zobacz też: skutki niedoboru wody w organiźmie