Na nowo odkryte właściwości liści oliwki

Liść oliwki europejskiej (Folium oleae) coraz częściej zwraca uwagę badaczy, którzy w badaniach naukowych dowodzą jej nadzwyczajnych właściwości leczniczych. Czy to rzeczywiście taka niespodzianka? Przyjrzyjmy się faktom.

Oliwka europejska ( Olea europaea) to roślina znana już od czasów starożytnych. Uprawiana głównie w krajach śródziemnomorskich dla swoich owoców i wytłaczanej z nich oliwy. Liście oliwki były produktem ubocznym, choć tamtejsze kultury od dawna wspominają o ich wykorzystywaniu w zielarstwie i lecznictwie.

Oliwka już w starożytności  była stosowana nie tylko w celach spożywczych, ale także leczniczych i kosmetycznych.  Na co wskazuje biblijny fragment księgi Ezechiela: „Owoce tego drzewa będą pożywieniem, a liść lekarstwem”.

Oleuropeina - silny antyoksydant i nie tylko

lisc oliwki europejskiej kapsulki

Współczesna nauka potwierdza  lecznicze właściwości ekstraktu z liści oliwki.  Okazało się, że liście oliwne są bogatym źródłem polifenoli, wśród których najbardziej aktywnym składnikiem jest oleuropeina – gorzka substancja o silnym działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Posiada on znaczną aktywność antyoksydacyjną i jest łatwo przyswajalny przez ludzi (99% biodostępności). Rozpuszcza się zarówno w wodzie jak i w tłuszczach.

Ostatnio na Uniwersytecie we Florencji jeszcze baczniej przyjrzano się wpływowi oleuropeiny na metabolizm komórek nowotworowych

 

 

Ekstrakt z liści oliwki europejskiej 

w wygodnych do stosowania kapsułkach 

można kupić tu:


Teraz w znacznie obniżonej cenie, jeśli tylko się zarejestrujesz!

W najnowszej pracy naukowcom udało się wykazać, że testowany przez nich ekstrakt z liści oliwki z oleuropeiną hamował metabolizm beztlenowy komórek czerniaka złośliwego i nie wpływał na tlenowy tor metabolizmu glukozy. W komórkach następowały zmiany struktur molekularnych, które uczestniczą w glikolizie beztlenowej, można więc nawet rozważać teoretyczny mechanizm takiego działania. Zachęceni tymi wynikami, autorzy poszerzyli zakres prac, co pozwoliło pokazać, że podobne efekty obserwuje się w komórkach raka jelita grubego, raka piersi i przewlekłej białaczki szpikowej.

Trwają badania nad zastosowaniem liści oliwki  w terapii cukrzycy, chorób serca, a także schorzeń o podłożu bakteryjnym czy pasożytniczym.  Dowiedziono, że  ekstrakt z liści oliwki pomaga  także osobom o obniżonej odporności.

Liść oliwki  sprawdzają się także  w leczeniu dolegliwości skórnych, nawet takich jak opryszczka czy grzybica. Działanie antybakteryjne sprawia, że liście oliwki są także idealnym składnikiem naturalnych dezodorantów i mydeł. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym ekstrakt z liści oliwki  naturalnie chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników opóźnia  procesy starzenia. Znajduje więc  zastosowanie w kosmetykach  przeznaczonych dla skóry narażonej na skutki promieniowania UV oraz  w kosmetykach nawilżających.

Źródła: