Czym popijasz tabletki? Sprawdź, bo to jest ważne!

Kiedy przypomni nam się, że powinniśmy zażyć leki, a akurat jesteśmy w trakcie porannej kawy, duża ludzi postanawia iść na łatwiznę i popija tabletki tym, czym właśnie się delektują. A Ty?

Czym popijasz tabletki? Sprawdź, bo to jest ważne!

Bardzo istotna jest świadomość, że takie zachowanie może być niebezpieczne dla zdrowia. Popicie tabletki niewłaściwym płynem może sprawić, że lek nie będzie działał, lub przeciwnie, zadziała z wielokrotną siłą efektów ubocznych.

Jakich napojów wystrzegać się podczas przyjmowania leków?

 

  • Przykładowa kawa i inne napoje energetyzujące. Kofeina w nich zawarta może wchodzić w reakcję z substancjami, jakie zawiera lek, i zwiększyć lub przeciwnie, obniżyć albo całkowicie znieść ich działanie. Powodem tego może być właściwość kawy, która powoduje zmniejszenie puli magnezu w organizmie i hamuje wchłanianie żelaza. Dodatkowo takie połączenie może podrażnić żołądek.

 

  • Herbata. Może reagować z lekami i suplementami , które zawierają żelazo i magnez, hamując ich działanie. Dzieje się tak ze względu na to, że herbata działa moczopędnie i przez to magnez, który jest również składnikiem leku, jest szybciej wypłukiwany z organizmu, a wchłanianie magnezu (tak, jak w przypadku kawy) zostaje zahamowane.

 

  • Mleko. Mimo tego, że motywem popijania nim jest ochrona przewodu pokarmowego, jego obecność w żołądku może zmniejszyć kwasowość środowiska. Przez to leki, które powinny uwalniać zawartą substancję leczniczą dopiero w jelitach, zaczynają to robić już w żołądku. Drugie zagrożenie to wapń zawarty w mleku, który może wiązać się z substancją czynną leku powodując zmniejszenie lub całkowite uniemożliwienie jej wchłaniania z układu pokarmowego do krwioobiegu. Pełnotłuste mleko może też zwiększać wchłanianie niektórych leków, przez co przyjęta dawka może okazać się zbyt duża.

 

  • Soki owocowe. Najniebezpieczniejszy jest sok grejpfrutowy. Potrafi drastycznie zwiększyć poziom wchłaniania się leku i jego utrzymywania się we krwi. Przy wielu lekach spożywanie grejpfrutów jest całkowicie zabronione. Winowajcami silnych interakcji z lekami są flawonoidy i furanokumaryny – grejpfrut zawiera ich wyjątkowo dużo, ale w innych owocach substancje te także mogą występować.  Dlatego też lepiej zrezygnować z popijania tabletek sokami. Bez zgody farmaceuty – lepiej nie ryzykować.

 

  • Alkohol – jego zakaz powinien być oczywisty. Nie tylko przy przyjmowaniu, ale podczas trwania jakiegokolwiek leczenia.

 

Co zatem zostaje, jako bezpieczny pewnik?

Woda. W temperaturze pokojowej, lepsza przegotowana niż mineralna (pierwiastki zawarte w wodzie mineralnej mogą wchodzić w reakcje z substancją czynną leku). To sprawdzony sposób, który da Ci gwarancję, że nic nie pójdzie źle.

 

Dodatkowa wskazówka: jeden łyk to może być za mało. Dla bezpieczeństwa najlepiej wypić całą szklankę. Dwie korzyści: pewność i nawodnienie.

 

źródło:Duo Life, kampania Żyj Świadomie