Chlorofil- pomaga w chorobach skóry, chroni przed nowotworami i…..

Na co jest stosowany?

  • Chlorofil jest od kilkudziesięciu lat wykorzystywany w leczeniu ciężkich, trudno gojących się ran.
  • Chlorofil i chlorofilina przyczyniają się do ochrony przed rozwojem nowotworów.
  • Chlorofil i chlorofilina są stosowane w chorobach skóry, w zwalczaniu niektórych mikroorganizmów – bakterii, wirusów i pasożytów i w licznych innych potencjalnych zastosowaniach zdrowotnych, o których poniżej.

Co to jest Chlorofil? – zielony barwnik niezbędny roślinom do fotosyntezy czyli zamiany dwutlenku węgla i wody na glukozę i tlen. Proces ten wymaga energii słonecznej
Co to jest Chlorofilina? – pochodna chlorofilu, rozpuszczalna w wodzie, w której centralny atom magnezu został podmieniony na inny, najczęściej miedź.

Leczenie przewlekłych ran

Chlorofil udrażnia mikrokrążenie rany, przez co ułatwia jej odżywianie i usuwanie z rany tkanek martwiczych. Co więcej, chlorofil wykazuje działanie przeciwzapalne. Jak się przypuszcza, za korzystne działanie na zapach z rany odpowiada właśnie zahamowanie metabolizmu bakterii zanieczyszczających ranę i przez to zmniejszenie uwalniania związków siarki.

Zapobieganie nowotworom

Chlorofil i chlorofilina wiążą w przewodzie pokarmowym związki policykliczne, zmniejszając ich wchłanianie i biodostępność. Przekłada się to na ich słabsze działanie, a ponieważ wiele kancerogenów ma budowę policykliczną, sugeruje to wpływ chlorofilu/chlorofiliny na zapobieganie rozwojowi nowotworów.

Chlorofil w zwalczaniu mikroorganizmów

  • chlorofilina wykazała działanie przeciwpasożytnicze – w badaniu uczonych z Gorakhpur University (Indie) okazała się toksyczna w stosunku do różnych stadiów larwalnych przywry wątrobowej, przy czym światło słoneczne wzmagało to działanie nawet kilkaset razy. Sprawdza się nawet możliwość wykorzystania chlorofiliny do zwalczaniu pasożytów oraz larw komarów bezpośrednio w zbiornikach wodnych .
  • przeciwbakteryjne działanie chlorofiliny, m.in na bakterie Salmonella , gronkowca złocistego i Escherichia coli , Bacillus cereus i Listeria monocytogenes . W tym ostatnim przypadku chlorofilina okazała się skuteczniejsza niż podchloryn sodu, stosowany m.in. do odkażania basenów.  Wykazano też, że chlorofilina w dużym stężeniu hamuje wzrost bakterii powodujących przykry zapach z ust.

Chlorofil a choroby skóry

Wstępne badania wskazują na przydatność chlorofiliny w pewnych chorobach lub defektach kosmetycznych skóry. Chlorofilina może przyczyniać się do hamowania procesów starzenia się skóry, m.in. utrudniając rozkład kwasu hialuronowego i ograniczając fotouszkodzenia skóry; może też zmniejszać zaczerwienienie twarzy i wygładzać skórę  i korzystnie wpływać na trądzik .

Inne działania i kierunki wykorzystania chlorofiliny

Ponieważ u podstaw fotosyntezy leży uwalnianie wolnych elektronów pod wpływem światła, badane są możliwości wykorzystania tego zjawiska w leczeniu nowotworów metodą fotosensytyzacji (po podaniu chlorofiliny lub jej pochodnych w okolice komórek nowotworowych naświetla się je laserem, doprowadzając do martwicy).

 

Ważne uwagi praktyczne

Chlorofil może zmniejszać wchłanianie niektórych leków (np. chemioterapii, starszych leków przeciwdepresyjnych) i suplementów – należy skonsultować się z lekarzem i zachować 2-godzinny odstęp między tymi substancjami.

Chlorofilu nie należy przetrzymywać w przezroczystej butelce, bo pod wpływem światła zacznie uwalniać wolne rodniki.

Osoby stosujące chlorofil na skórę w celach kosmetycznych powinny to robić przed zaśnięciem, aby uniknąć aktywacji chlorofilu pod wpływem światła.

źródło artykułu: https://integmed.pl/

 

Chlorofil z certyfikatami jakości znajdziesz TUTAJ,